Последната седмица на месец февруари в детска градина „Дъга“ премина под знака на уникалния български обичай – идването на Баба Марта и традицията за връзване на мартеници. Всяка група почете празника подобаващо, а бяло-червената украса из цялата детска градина допринесе за празничния дух.

Децата от първа група посрещнаха внучката на Баба Марта – Мартинка, която ги зарадва с красиви мартеници и топла питка, а те я поздравиха с песен и стихотворение.

Децата от втора „А“ група научиха какво символизират белият и червеният цвят в мартеницата, заучиха наизуст стихотворение за Баба Марта и изработиха мартеници от бяла и червена прежда чрез усукване и нанизване на мъниста.

 

„Работилница за мартеници“ бе организирана във втора „Б“ група. Деца, родители и учители изработиха червено-белия символ от прежда, конци и други материали, като показаха креативност и въображение.

В трета група малчуганите посрещнаха Баба Марта заедно с децата от трети клас на ОУ „Христо Смирненски”. Учениците представиха пиеса за Баба Марта и нейните братя. Децата от трета група ги поздравиха с песен и стихотворение по случай празника. Размениха си мартенички, след което нашите възпитаници изработиха собственоръчно мартеници от прежда. Във връзка с прилагането в групата на Педагогическа практика „Утринна приказка”, децата преразказаха приказката „Голям Сечко, малък Сечко и Баба Марта” от името на герой.

По случай празника Баба Марта деца, родители и учители от четвърта „А“ група изработиха характерния за празника амулет, наречен мартеница, за здраве и сила на всички близки. Събитието се проведе в Етнографски музей – град Пазарджик, чиято експозиция предизвика интереса на децата. Майката на Николай представи на децата приказката „Господарката на пролетта“ от подарената от нея книга „Български обичаи в приказки“. Децата получиха и награди от своите родители – тематични вкусни бисквитки.

Децата от четвърта „Б“ група участваха в специална работилница за изработване на мартеници в Етнографския музей. Тази инициатива донесе невероятно вдъхновение и ентусиазъм у тях. С голямо желание те твориха и научиха повече за тази обичана българска традиция. Изработването на мартеници не е просто занаят, а израз на любов, творчество и връзка с българските корени. Децата претвориха тази традиция с много въображение и радост!

В навечерието на първи март, свързан с идването на Баба Марта – един от най-красивите български празници, децата от трета изнесена група извършиха следните дейности: седмицата стартира с утринната приказка „Баба Марта и усмивката на пролетта“, която те слушаха, анализираха и преразказаха като независим наблюдател; учиха и пяха песни за празника и накрая посетиха работилницата на Баба Марта, където изработиха гривни с дървени мъниста.

И тази година посрещането на Баба Марта в изнесена група „Мир“- с. Синитово се превърна в празник. Баба Марта разказа на децата легендата за Мартеницата, а те я поздравиха с песни и стихотворения. По традиция и за здраве тя закичи малки и големи с мартенички бели и червени.